Հայկ Մարությանին «աջակցություն» են հայտնում ֆեյքերը՝ «Алик Кайфарик»-ը, «Robin Good»-ը և այլք

article-image

Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը պաշտոնավարում է շուրջ 10 ամիս։ Սակայն այս ընթացքում նա չի իրականացրել իր նախընտրական խոստումներից որևէ մեկը, իսկ որոշ ոլորտներում Երևանի խնդիրներն ավելի են խորացել ոչ ճիշտ կառավարման հետևանքով։

Երևանի բնակիչները, մասնավորապես, բողոքում են աղբահանության խնդրից, իրենց բնակելի շենքերի շուրջ առաջացած աղբի գարշահոտությունից, որը շաբաթներով չի հավաքվում և բնակելի տարածքներում աղբակույտեր են ձևավորում։ Բնակիչները մտահոգություն են հայտնում, որ այդ ամենը կարող է համաճարակների, առնետների բազմացման և այլնի պատճառ դառնալ։

Այս ամենն առաջացնում է երևանցիների դժգոհությունն ու բողոքը, որը դրսևորվում է տարբեր հարթակներում, այդ թվում՝ համացանցում։

Վերջիններս շատ հաճախ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում հրապարակում են աղբակույտերի լուսանկարներ և կոչ անում քաղաքապետին զբաղվել խնդրով։ Որոշներն արդեն հույս չեն կապում քաղաքապետարանի հետ և վստահ են, որ Հայկ Մարությանն ի վիճակի չէ լուծում տալու այդ խնդրին։

Քաղաքացիները բողոքում են նաև անսարք «մահվան» վերելակներից, հասարակական տրանսպորտի խայտառակ վիճակից, իսկ վերջերս նաև գազազած շների առկայությունից։ Քաղաքացիների դժգոհությունը տեղին է այնքանով, որքանով Հայկ Մարությանը նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում խոստացել է ընտրվելու դեպքում կարճ ժամանակահատվածում լուծում տալ այդ խնդիրներին, մինչդեռ իր պաշտոնավարման 10 ամիսների ընթացքում սայլը տեղից չի շարժվել, դեռ մի բան էլ իրավիճակը վատթարացել է։

Այս ամենի հետևանքով Հայկ Մարությանը կորցրել է այն հանրային լայն աջակցությունը, որն ուներ իր պաշտոնավարման սկզբում Նիկոլ Փաշինյանի շնորհիվ։ Ըստ էության՝ Հայկ Մարությանը Երևանի խնդիրներին լուծումներ գտնելու անկարողության հետևանքով պատմության մեջ կմնա որպես վատագույն կառավարիչ։

Նրա անձի և ոչ պատշաճ կառավարման նկատմամբ քննադատությունն ու դժգոհությունը ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում այն մասշտաբի է հասել, որ վերջինս որոշել է դիմել կեղծ օգտահաշիվների (ֆեյքերի) օգնությանը։

AntiFake.am-ը ուսումնասիրեց Հայկ Մարությանի վերջին մի քանի հարցազրույցներն ու գրառումները և պարզեց, որ տարբեր լրատվականների, Հայկ Մարությանի և Երևանի քաղաքապետարանի ֆեյսբուքյան էջերում Մարությանին սատարող մեկնաբանություններ են գրում մեծ թվով ֆեյքեր։ Դրանց շարքում կան անգամ «Алик Кайфарик», «Toma Yan», «Robin Good», «Marella Mari Lyudvig Deinyan» և այլ զավեշտալի անվանումներով ֆեյքեր։ Որոշ ֆեյքեր էլ այնքան անփույթ են գտնվել, որ միևնույն մեկնաբանությունը «copy-past»-ով գրել են տարբեր էջերում։

Ստորև ներկայացնում ենք 40 կեղծ օգտահաշիվներ, որոնք Հայկ Մարությանին սատարող գրառումներ են անում Ֆեյսբուքի տարբեր հարթակներում։ Էջերին կից ներկայացվում են նաև Հայկ Մարությանին սատարող գրառումները։

Հայկ Մարությանի՝ օգոստոսի 3-ի հարցազրույցը 1in.am լրատվականին։

Алик Кайфарик - https://www.facebook.com/alik.kaifarik

Toma Yan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100005354351070

Nune Shahgeldyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100007112419279

Alen Sn Sayadyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100009249036901

Anahit Ayvazyan - https://www.facebook.com/anahit.ayvazyan.71

Tirui Kanonyan - https://www.facebook.com/tiruhi.kanonyan

Վահե Մկրտչյան - https://www.facebook.com/vahe.mkrtcyan.75

Офелия Мхоян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100014719814956

Anna Harutyunyan - https://www.facebook.com/anna.harutyunyan.129

Robin Good - https://www.facebook.com/robin.good.5283

Вазген Хачатрян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100022426097165

Anna Manukian - https://www.facebook.com/anna.manukian.79

Armine Arman - https://www.facebook.com/arman.yan.9237

Հայկ Մարությանի օգոստոսի 2-ի գրառումը իր ֆեյսբուքյան էջում։ 

Artur Grigoryan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030514951905

Գագո Գագ - https://www.facebook.com/profile.php?id=100014041274031

Աշ Սաֆարյան - https://www.facebook.com/profile.php?id=100036300005503 

Anahit Ayvazyan - https://www.facebook.com/anahit.ayvazyan.71

Tirui Kanonyan - https://www.facebook.com/tiruhi.kanonyan

Վարդանյան Վարդանյան - https://www.facebook.com/profile.php?id=100032581449513

VardanLilit Revazyan - https://www.facebook.com/vardanlilit.revazyan

Артур Варданян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100009841051249

Arsen Harutyunyan - https://www.facebook.com/arsen.harutunyan.332

Alina Grigoryan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100005946100252

Գեվ Գեվորգ - https://www.facebook.com/profile.php?id=100007962225036

Narek Manucharyan - https://www.facebook.com/narek.manucharyan.50

Harutyun Gevorgyan - https://www.facebook.com/harutyun.gevorgian

Հայկ Մարությանի՝ օգոստոսի 2-ի հարցազրույցը 1in.am լրատվականին։

Hayk Hayk - https://www.facebook.com/hayk.melkonyan.921

Nina Abrahamyan - https://www.facebook.com/nina.abrahamyan.31

Gohar Khamoyan - https://www.facebook.com/gohar.khamoyan

Artur Gspoyan - https://www.facebook.com/artur.gspoyan.16

Edgar  Edo - https://www.facebook.com/edgar.edo.186

Sona Hovsepyan - https://www.facebook.com/sona.hovsepyan.3994

Edo Pogosyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100008644966374

Avet Art - https://www.facebook.com/artakave

Lusine Ghazaryan - https://www.facebook.com/lusine.ghazaryan.1481

Гехам Гехамян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100026179779467

Galya Pogojeva - https://www.facebook.com/profile.php?id=100010185361020

Հայկ Մարությանի՝ օգոստոսի 3-ի հարցազրույցը 1in.am լրատվականին Երևանի քաղաքապետարանի ֆեյսբուքյան էջում։

Marine Khachatryan - https://www.facebook.com/marine.khchatryan

Աննա Մուրադյան - https://www.facebook.com/anna.muradyan.39904181

Marella Mari Lyudvig Deinyan - https://www.facebook.com/mirella.freni.7

Arman Hakobyan - https://www.facebook.com/arman.hakobyan.33821189

Irina Veranyan - https://www.facebook.com/irina.veranyan

Հոդվածի ռուսերեն տարբերակը: 

 

Հեղինակ՝ Աստղիկ Մաթևոսյան

Համաձայն «Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» օրենքի՝ լրատվական նյութերից քաղվածքների վերարտադրումը չպետք է բացահայտի լրատվական նյութի էական մասը: Կայքում լրատվական նյութերից քաղվածքներ վերարտադրելիս քաղվածքի վերնագրում լրատվական միջոցի անվանման նշումը պարտադիր է, նաեւ պարտադիր է կայքի ակտիվ հղումի տեղադրումը:

Ստուգի՛ր փաստերը մեր միջոցով
Լրահոս
նիկոլ-օ-մետր

Նիկոլ-օ-մետրը գործիք է, որի միջոցով կարող եք իմանալ, թե որքանով է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կատարում իր խոստումները:

Ամենաընթերցվածը