Նիկոլ Փաշինյանին ասուլիսի ընթացքում սատարող կեղծ օգտահաշիվները

article-image

Մարտի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանը Մատենադարանի շենքում ասուլիս էր հրավիրել, որտեղ պատասխանում էր լրագրողների հարցերին: Եվ ինչպես նախկինում, այսօր էլ վարչապետի ուղիղ եթերում «ֆեյքային հրավառություն» էր:

Antifake.am-ը ուղիղ եթերի ընթացքում սկսեց կեղծ օգտահաշիվների մոնիթորինգը, որի արդյունքները ներկայացնում ենք 2 կատեգորիայով.
1. Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսի ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակման տեսանյութը հավանած (Լike) կեղծ օգտահաշիվներ,
2. Նույն տեսանյութին մեկնաբանություն թողած կեղծ օգտահաշիվներ։

Եվ այսպես. Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսի ընթացքում ուղիղ եթերի տեսանյութը կազմակերպված ձևով հավանել են մի քանի հարյուր կեղծ օգտահաշիվներ: Վերջիններիս գործողությունները նպատակ ունեն հանրային բարձր աջակցության շղարշ ստեղծել սոցիալական տիրույթում, ինչպես նաև արհեստական ձևով պահպանել Նիկոլ Փաշինյանի նախկինում ունեցած ժողորդականությունը: 

Ինչ վերաբերվում է մեկնաբանություններ թողած կեղծ օգտահաշիվներին, ապա մոնիթորինգը ցույց տվեց, որ դրանք աշխատում են մի քանի ուղղություններով.
- կեղծ օգտատերերի գերակշիռ մեծամասնությունը իրենց աջակցությունն ու սերն էին հայտնում իրենց սիրելի վարչապետին,
- որոշները ցանկանում էին Արցախը միացնել Հայաստանին, 
- որոշներն էլ բարևներ էին ուղարկում և սիրո խոստովանություն անում Աննա Հակոբյանին,
- վարչապետին սատարող կեղծ օգտատերերը հայհոյում և վիրավորում էին այն իրական և կեղծ օգտատերերին, որոնք քննադատական մեկնաբանություններ էին թողնում, ինչպես նաև կշտամբում էին մյուս կեղծ օգտատերերին կեղծ օգտատեր լինելու համար,
- կեղծ օգտահաշիվների մեծ մասն էլ վիրավորում, հայհոյում և անիծում էր հարցեր տվող լրագրողներին: 

Մենք առանձնացրել ենք միայն այն կեղծ օգտահաշիվները, որոնք մոտ 4 ժամ տևած ասուլիսի ողջ ընթացքում մի քանի վայրկյան պարբերականությամբ անընդհատ թողնում էին Նիկոլ Փաշինյանին սատարող մեկնաբանություններ, օրինակ, Rv Rv օգտատերը անընդհատ գրում էր՝ «SATAREK VARCHAPETIN»:

Ստորև ներկայացնում ենք մեկնաբանություն թողած 46, և ուղիղ եթերի գրառումը հավանած 70 կեղծ օգտահաշիվ:
Կեղծ օգտահաշիվների և դրանց թողած մեկնաբանությունների նկարները կարող եք գտնել անցնելով այս հղումով:

Ի դեպ, կեղծ օգտահաշիվներն առանձնացնելիս հաշվի են առնվել օգտահաշիվները կեղծերի շարքին դասակարգելու ֆեյսբուքի ընդունած չափանիշները։ Սակայն եթե ցուցակում առկա են իրական օգտատերերի տվյալներ, խնդրում ենք դիմել մեզ օգտահաշիվները նույնականացնելու և դրանք հեռացնելու համար։

Տեսանյութը հավանած կեղծ օգտահաշիվներ

1. Olia Hakobyan - https://www.facebook.com/olia.hakobyan.9
2. Yan Jin - https://www.facebook.com/profile.php?id=100034662168166
3. Lusi Stepanyan - https://www.facebook.com/lusi.stepanyan.984
4. Anahit Eyan - https://www.facebook.com/anahit.eyan.3 
5. Hayastan Ashxarh - https://www.facebook.com/hayastan.ashxarh.92
6. Armen Erevan - https://www.facebook.com/armen.erevan.587
7. Lyusi Vardanyan - https://www.facebook.com/lyusi.vardanyan.568
8. Anahit Sargsyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100033840552331 
9. Gi Vi - https://www.facebook.com/ashot.ghazaryan.5201
10. Gina Gina - https://www.facebook.com/profile.php?id=100033618466919
11. Mar Dav - https://www.facebook.com/mariam.davtyan.186
12. Nanar Grigoryan - https://www.facebook.com/nanar.grigoryan.988
13. Армине Селимян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100033498942639
14. Дмитрий Газиянц - https://www.facebook.com/profile.php?id=100033464028878
15. Egish Egish - https://www.facebook.com/egishe.egish
16. Карен Хачатрян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100033423974336
17. Anna Manukian - https://www.facebook.com/anna.manukian.79 
18. Gnel Hovhannisyan - https://www.facebook.com/gnel.hovhannisyan.58
19. Lilit Badalyanc - https://www.facebook.com/lilit.badalyanc.1
20. Ռիմ Մ-Յան - https://www.facebook.com/rima.minasyan.581
21. Lira Vanyan - https://www.facebook.com/lira.vanyan.3
22. Artur Julfakyan - https://www.facebook.com/artur.julfakyan
23. Армен Товмасян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100032222800636
24. Մարիամ Հովհաննիսյան - https://www.facebook.com/profile.php?id=100032204673474
25. Հովսեփյան Աննա - https://www.facebook.com/profile.php?id=100032169607652
26. Anna Avagyan - https://www.facebook.com/anna.avagyan.737001
27. Сона Арутюнян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100032022167134
28. Роберт Бегларян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100031910002996
29. Бистро Вкусняшка - https://www.facebook.com/profile.php?id=100031721013331
30. Sirvard Gasparyan - https://www.facebook.com/sirvard.gasparyan.7
31. Владими Нанян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100031556303757
32. Armen Kostandyan - https://www.facebook.com/armen.kostandyan.92
33. Gev Nar - https://www.facebook.com/gevnar.hns
34. Аркадий Мкртчян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100031273602596
35. Alina Antonyan - https://www.facebook.com/alina.antonyan.737
36. Karine Hovhannisyan - https://www.facebook.com/karine.hovhannisyan.524596
37. Saqo Tamraz - https://www.facebook.com/saqo.tamraz.9
38. Dero Hayrapetyan - https://www.facebook.com/dero.hayrapetyan.79
39. Sedrak Nazaryan - https://www.facebook.com/sedrak.nazaryan.9
40. Nune Harutyunyan - https://www.facebook.com/nune.harutyunyan.7564
41. Evgine Hayroyan - https://www.facebook.com/evgine.hayroyan
42. Эдгар Нагапетян- https://www.facebook.com/profile.php?id=100030716049469
43. Arm Arm Arm - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030712781345
44. Armik Hovakimyan - https://www.facebook.com/armik.hovakimyan.1
45. Pavel Dimov - https://www.facebook.com/pavel.dimov.549
46. Ruben Knyazyan - https://www.facebook.com/ruben.knyazyan.9
47. Anun Azganun - https://www.facebook.com/jnkhjkh.jvnghjjf
48. Hayko Arm - https://www.facebook.com/arm.enia.79656
49. Sargis - https://www.facebook.com/sargis.sargis.3956
50. Седа Багдасарян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030628631360
51. Spartak Spartaj - https://www.facebook.com/spartak.spartaj
52. Hnaza Grigoryan - https://www.facebook.com/hnaza.grigoryan
53. Artur Grigoryan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030514951905
54. Артур Минасян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030509963977
55. Армен Саргсян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030378941346
56. Arayik Ghukasyan - https://www.facebook.com/arayik.ghukasyan.12
57. Հականերին Դեմ - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030319083413
58. Армен Сирунян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030286992130
59. Кнарик Никогосян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030269567993
60. Rv Rv - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030180258853
61. Vardan Araqelyan - https://www.facebook.com/vardan.araqelyan.1694
62. Рузанна Казарян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030025519652
63. Алла Шахназарян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100029999945555
64. Hamlet Dotunc Davtyan - https://www.facebook.com/hamlet.dotunc
65. VardanLilit Revazyan - https://www.facebook.com/vardanlilit.revazyan
66. Arsen Dvanyan - https://www.facebook.com/arsen.dvanyan
67. Рубик Петоян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100029648954681
68. Асмик Манукян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100034739462149
69. Kar A-Yan - https://www.facebook.com/kar.ayan.9480 
70. Mkrtich Karapetyan - https://www.facebook.com/mkrtich.karapetyan.5855

Տեսանյութին մեկնաբանություն թողած կեղծ օգտահաշիվներ

1. Grisho Grishyan-  https://www.facebook.com/grish.akopian?rc=p
2. Ан На - https://www.facebook.com/profile.php?id=100033724206548&rc=p
3. Rv Rv - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030180258853&rc=p
4. Ռիմ Մ-յան - https://www.facebook.com/rima.minasyan.581?rc=p
5. Artur Ag - https://www.facebook.com/aygons?rc=p
6. Ch Yan - https://www.facebook.com/gfhvfvb.gxuygvd?rc=p
7. Arevhate Moussakhanian - https://www.facebook.com/profile.php?id=100010052569320&rc=p
8. Yerevan Cosmetic - https://www.facebook.com/Ann.vuuu?rc=p
9. Mko Mko  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100008846387553&rc=p 
10. Arm Arm Arm  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100030712781345&rc=p 
11. Narek Papoyan - https://www.facebook.com/narek.papoyan.965 
12. Best Ideas - https://www.facebook.com/profile.php?id=100010076742424&rc=p 
13. Dav David  - https://www.facebook.com/david.nanushyan?rc=p 
14. KN MN - https://www.facebook.com/karine.margaryan.1840?rc=p 
15. Լիաննա Հարությունյան  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100008831828488&rc=p 
16. Сева Вард  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100001096588667&rc=p 
17. Сома Юнона  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100027060864205&rc=p 
18. Yana Yana  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100014556903783&rc=p 
19. Edgar Osipov  - https://www.facebook.com/edgar.osipov.5?rc=p 
20. Lika Vardanyan  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100008207134632 
21. Artur Artur  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100027221952046&rc=p
22. Ջուլիետա Ներսիսյան Ներսիսյան  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100026032789562&rc=p 
23. Анн М-ян  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100026002052121&rc=p 
24. Ռուզաննա Օհանջանյան  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100004876456521 
25. Anna Zhamharyan  - https://www.facebook.com/anna.zhamaryan?rc=p 
26. Diacre Robert Aghazaryan - https://www.facebook.com/grigor.grigoryan.52012?rc=p 
27. Հրեշտակապետ Գաբրիել  - https://www.facebook.com/g.angelyan?rc=p 
28. Саркис Оганесян  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100014762175535&rc=p 
29. Rita Agobian  - https://www.facebook.com/rita.akobian.5?rc=p
30. Arman Mk - https://www.facebook.com/armanmkrtumian 
31. Karen Hakobyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100031142349833&rc=p 
32. Mash M-yan - https://www.facebook.com/mash.yan.714?rc=p 
33. Anna Hovhannisyan - https://www.facebook.com/anna.hovhannisyan.58760?rc=p 
34. Ազատ Հայաստան- https://www.facebook.com/azat.hayastan.3133?rc=p 
35. Gr Ar - https://www.facebook.com/profile.php?id=100008276085732&rc=p 
36. Garik Atanesyan - https://www.facebook.com/garik.atanesyan.528?rc=p 
37. Ma Lianna - https://www.facebook.com/liana.mkrtchyan.315?rc=p 
38. Alina Bagdasaryan Begiyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100012813661903&rc=p 
39. Zara Kasemyan - https://www.facebook.com/zara.kasemyan?rc=p
40. Arm Arm Arm  - https://www.facebook.com/profile.php?id=100025865402100&rc=p
41. Մերուժան Հարությունյան - https://www.facebook.com/profile.php?id=100028377430700&rc=p 
42. Marina Manukyan - https://www.facebook.com/marina.manukyan.980?rc=p 
43. Maria Luiz- https://www.facebook.com/profile.php… 
44. Մագիտա Սարա-Օսիպյան - https://www.facebook.com/profile.php… 
45. Anna Asatryan - https://www.facebook.com/anna.asatryan.399826?rc=p 
46. Ani Flowers - https://www.facebook.com/caxikner.caxikner.7?ref=br_rs

Համաձայն «Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» օրենքի՝ լրատվական նյութերից քաղվածքների վերարտադրումը չպետք է բացահայտի լրատվական նյութի էական մասը: Կայքում լրատվական նյութերից քաղվածքներ վերարտադրելիս քաղվածքի վերնագրում լրատվական միջոցի անվանման նշումը պարտադիր է, նաեւ պարտադիր է կայքի ակտիվ հղումի տեղադրումը:

Ստուգի՛ր փաստերը մեր միջոցով
Լրահոս
նիկոլ-օ-մետր

Նիկոլ-օ-մետրը գործիք է, որի միջոցով կարող եք իմանալ, թե որքանով է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կատարում իր խոստումները:

Ամենաընթերցվածը