Ֆեյքերը շարունակում են «սատարել» Նիկոլ Փաշինյանին. ևս 90 «քոմենթող» ֆեյք կապանյան ասուլիսից

article-image

Հունվարի 25-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կապանում ասուլիս էր հրավիրել, որտեղ «100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին» շարքը ներկայացնելուց հետո պատասխանում էր լրագրողների հարցերին: Եվ ինչպես նախկինում, այդ օրն էլ վարչապետի ուղիղ եթերում «ֆեյքային հրավառություն» էր:

Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսի ընթացքում ուղիղ եթերի տեսանյութը կազմակերպված ձևով հավանել են մի քանի հարյուր կեղծ օգտահաշիվներ: Վերջիններիս գործողությունները նպատակ ունեն հանրային բարձր աջակցության շղարշ ստեղծել սոցիալական տիրույթում, ինչպես նաև արհեստական ձևով պահպանել Նիկոլ Փաշինյանի` նախկինում ունեցած ռեյտինգը: Նյութը հավանելուց բացի` ֆեյքերը նաև մեկնաբանություններ են թողնում տեսանյութի ներքո, որոնք «աշխատում են» մի քանի հիմնական ուղղություններով.

- դրանց գերակշիռ մեծամասնությունն իրենց աջակցությունն ու սերն են հայտնում իրենց սիրելի վարչապետին,
- հայհոյում և վիրավորում են այն իրական օգտատերերին, որոնք քննադատական մեկնաբանություններ են թողնում,
- հայհոյանքներ են տեղում նախկին իշխանությունների և Նիկոլ Փաշինյանի ընդդիմախոսների հասցեին,
- վիրավորում, հայհոյում և անիծում են հարցեր տվող լրագրողներին: 

AntiFake.am-ը ուղիղ եթերի ընթացքում իրականացրել է կեղծ օգտահաշիվների մոնիթորինգ, որի արդյունքները ներկայացնում ենք 2 կատեգորիայով.

1. Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսի ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակման տեսանյութը «Love» նշանով հավանած 190 կեղծ օգտահաշիվներ (նյութն՝ այստեղ)
2. Նույն տեսանյութին մեկնաբանություն (comment) թողած 90 կեղծ օգտահաշիվներ։

Ցանկում առանձնացված են միայն ակնհայտ կեղծ օգտահաշիվները, որոնք Ֆեյսբուքի սահմանած բոլոր չափանիշներով դասակարգվում են կեղծ օգտահաշիվների շարքին։

Ստորև ներկայացնում ենք Նիկոլ Փաշինյանի կապանյան ասուլիսի ուղիղ տեսահեռարձակման ներքո մեկնաբանություններ (comment) գրած 90 կեղծ օգտահաշիվ: Կեղծ օգտահաշիվների և դրանց մեկնաբանությունների «սքրինշոթերն»՝ այստեղ։

Հետգրություն. Եթե հրապարակված ցուցակում առկա են իրական օգտահաշիվներ, ապա խնդրում ենք գրել AntiFake.am-ի ֆեյսբուքյան էջին օգտահաշիվը նույնականացնելու և ցուցակից հեռացնելու համար։

  1. Iron Work - https://www.facebook.com/iron.work.35?fref=ufi&rc=p
  2. Армен Аветисян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100027812144200&rc=p
  3. Norik Norik - https://www.facebook.com/profile.php?id=100001304690298&rc=p
  4. Vahe Vahe - https://www.facebook.com/Vahe266?rc=p
  5. Ռուզաննա Օհանջանյան - https://www.facebook.com/profile.php?id=100038551658821&rc=p
  6. Lusine Mkrtchyan - https://www.facebook.com/lusine.mkrtchyan.16121?rc=p
  7. Арман Варданян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100026468447441&rc=p
  8. Mixail Bagirov - https://www.facebook.com/mixail.bagirov.7?rc=p
  9. Гаяне Аракелян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100011894048318&rc=p
  10. Perfectionist Perfectionist - https://www.facebook.com/perfectionist.perfectionist.927?rc=p
  11. Armen Minasyan - https://www.facebook.com/armen.minasyan.7568596?rc=pb
  12. Sona Tsaturyan - https://www.facebook.com/sona.tsaturyan.39?rc=p
  13. Alina Murazyan - https://www.facebook.com/alina.murazyan?rc=p
  14. Anna Maria - https://www.facebook.com/bldux.blduxyan.1?rc=p
  15. Armen Vardanyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100010397045462&rc=p
  16. Svetlana Delmas - https://www.facebook.com/svetlana.delmas.77?rc=p
  17. Anna Abrahamyan - https://www.facebook.com/anna.abrahamyan.902
  18. Վարդուհի Պողոսյան - https://www.facebook.com/varduhi.pogosyan.315?fref=ufi&rc=p
  19. Баграм Баграмян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100027839376064&fref=ufi&rc=p
  20. Lala Melqonyan - https://www.facebook.com/lala.melqonyan.7?rc=p
  21. Gayane Hakobyan - https://www.facebook.com/gayane.hakobyan.374?rc=p
  22. Karine Djavrshyan - https://www.facebook.com/karine.djavrshyan?rc=p
  23. Robert Oganesyan - https://www.facebook.com/robert.oganesyan.7583?rc=p
  24. Armik Petrosyan - https://www.facebook.com/armik.petrosyan.54?rc=p
  25. Nune Vardanyan - https://www.facebook.com/nune.vardanyan.562?rc=p
  26. Djulieta Blikyan - https://www.facebook.com/djulieta.blikyan?rc=p
  27. David Hakobyan - https://www.facebook.com/david.hakobyan.547?rc=p
  28. Gurgen Balasanyan - https://www.facebook.com/gurgen.balasanyan?rc=p
  29. Ernest Raf - https://www.facebook.com/daviddiego.davidyan?rc=p
  30. Cnndyan Tarer Tver - https://www.facebook.com/nkarneri?rc=p
  31. Artur Vardanyan - https://www.facebook.com/artur.vardanyan.7524?rc=p
  32. Peto Soxomonyan - https://www.facebook.com/peto.soxomonyan.35?rc=p
  33. SahakA vdishyan - https://www.facebook.com/sahak.avdishyan.1?rc=p
  34. Հակոբ Սուքիասյան - https://www.facebook.com/profile.php?id=100045779660321&rc=p
  35. Armine Vardanyan - https://www.facebook.com/ando.agajanyan.5?rc=p
  36. Armine Harutyunyan - https://www.facebook.com/armine.harutyunyan.92372?rc=p
  37. Hamlet Hovsepyan - https://www.facebook.com/hamlet.hovsepyan.336?rc=p
  38. Anik Gevoreyan - https://www.facebook.com/anik.gevoreyan?rc=p
  39. Hasmik Dovlatyan - https://www.facebook.com/hasmik.dovlatyan.334?rc=p
  40. Nane Nane - https://www.facebook.com/profile.php?id=100045159292595&rc=p
  41. Արտեմ Կարապետյան - https://www.facebook.com/profile.php?id=100027900632575&rc=p
  42. Эдо Тумасян - https://www.facebook.com/ode.tumasyan?rc=p
  43. Луис Суарес - https://www.facebook.com/barselona.ryalmadridd?rc=p
  44. Andreas Niklson - https://www.facebook.com/andranik.nersisyan.372?rc=p
  45. Armenuhi Nazaryan - https://www.facebook.com/armenuhi.nazaryan.773?rc=p
  46. Արցախի Ապագան կուսակցություն - https://www.facebook.com/karen.movsesyan.98892?rc=p
  47. Karine Babayan - https://www.facebook.com/karine.babayan.73744?rc=p
  48. Norik Kassar - https://www.facebook.com/norik.kassar.5?rc=p
  49. Lillit Rshduni - https://www.facebook.com/lillit.rshduni.9?rc=p
  50. Gevorg Setyan - https://www.facebook.com/gevorg.setyan.12?rc=p
  51. Hayk Davtyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100009142706623&rc=p
  52. Seyran Tovmasyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100009545001180&rc=p
  53. Ирма Хачатрян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100009814422097&rc=p
  54. Alex Xtra - https://www.facebook.com/alex.xtra.102?rc=p
  55. Lana Yan - https://www.facebook.com/lana.yan.562?rc=p
  56. Sofia Martirosyan - https://www.facebook.com/sofia.martirosyan.1
  57. Артур Горгян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100034317352477&rc=p
  58. Qyavar kitchen - https://www.facebook.com/qyavarkitchen/?rc=p
  59. Zaruhi Pogosyan - https://www.facebook.com/zaruhi.pogosyan.92?rc=p
  60. Сусанна Степанян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100009886038566&rc=p
  61. Leon Hay - https://www.facebook.com/leon.hay.982?rc=p
  62. Ripsik Unusyan - https://www.facebook.com/ripsik.unusyan?rc=p
  63. Armine Soghomonyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100041582641796&rc=p
  64. Suz Grig - https://www.facebook.com/profile.php?id=100002380264909&rc=p
  65. Rozi Accessoriess - https://www.facebook.com/rozi.handmade.7?rc=p
  66. Jakob Jakob - https://www.facebook.com/profile.php?id=100015442778920&rc=p
  67. Арарат Джулакян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100045148835232&rc=p
  68. Armine Milikian - https://www.facebook.com/armine.milikian?rc=p
  69. David Gasparyan - https://www.facebook.com/ero.sarafyan?rc=p
  70. Медведь Медведев - https://www.facebook.com/tmmkemerovo?rc=p
  71. Armik Mikaelyan - https://www.facebook.com/armik.mikaelyan.1?rc=p
  72. Alexander Margaryan - https://www.facebook.com/sasha.margaryan?rc=p
  73. Karen Sargsyan - https://www.facebook.com/karen.sargsyan.92754?rc=p
  74. Մենք Մերոնցով - https://www.facebook.com/%D5%84%D5%A5%D5%B6%D6%84-%D5%84%D5%A5%D6%80%D5%B8%D5%B6%D6%81%D5%B8%D5%BE-101770184637737/?rc=p
  75. Yervant Sivri - https://www.facebook.com/profile.php?id=100008320590191&rc=p
  76. Sasun Galstyan - https://www.facebook.com/sasun.galstyan.777?rc=p
  77. Աշխեն Դավթյան - https://www.facebook.com/profile.php?id=100041755056001&rc=p
  78. Harsanekan Paraganer - https://www.facebook.com/harsanekan.paraganer.9?rc=p
  79. Mania Petrosyan - https://www.facebook.com/mania.petrosyan?rc=p
  80. Hamlet Shavinyan - https://www.facebook.com/hamlet.shavinyan.1?rc=p
  81. Корюн Мкртчян - https://www.facebook.com/profile.php?id=100031497217424&rc=p
  82. Samvel Ghukasyan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100009399173243&rc=p
  83. Karlen Karlen - https://www.facebook.com/karlen.karlen.984?rc=p
  84. Rima Tours - https://www.facebook.com/rimatouristiktour?rc=p
  85. Hovig Ghazarian - https://www.facebook.com/hovig.ghazarian.7?rc=p
  86. Arm Yan - https://www.facebook.com/profile.php?id=100042127291450&rc=p
  87. Jasmine Yegan - https://www.facebook.com/jasmin.hov
  88. Artyom Asatryan - https://www.facebook.com/robert.gasparyan.14
  89. Vahagn Vahe - https://www.facebook.com/vahe.petrosyan.5682
  90. An Yan - https://www.facebook.com/AGyan1994


 

Համաձայն «Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» օրենքի՝ լրատվական նյութերից քաղվածքների վերարտադրումը չպետք է բացահայտի լրատվական նյութի էական մասը: Կայքում լրատվական նյութերից քաղվածքներ վերարտադրելիս քաղվածքի վերնագրում լրատվական միջոցի անվանման նշումը պարտադիր է, նաեւ պարտադիր է կայքի ակտիվ հղումի տեղադրումը:

Ստուգի՛ր փաստերը մեր միջոցով
Լրահոս
նիկոլ-օ-մետր

Նիկոլ-օ-մետրը գործիք է, որի միջոցով կարող եք իմանալ, թե որքանով է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կատարում իր խոստումները:

Ամենաընթերցվածը